Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Zehranın Banyo Korkusu

Zehra banyo yapmayı pek sevmezmiş, her banyo zamanı bir bahane bulup annesini zorlarmış. Zehra’nın bu davranışı annesini öylesine kızdırmış ki ona küçük bir ders vermeyi düşünmüş. Her gece kızına güzel bir masal okuyan annesi o gece biraz değişik bir masal okumuş:

” Eski zamanların birinde Cemile isminde küçük bir kız varmış. Bu Cemile banyo yapmayı hiç sevmezmiş. Bu yüzden zaman içinde saçları yağdan kirden dolayı bitlenmiş. Annesi ne yaptıysa saçlarını bitlerden temizleyemediği için mecburen kızının saçlarını çok kısa olarak kestirmiş. Cemile’nin okula erkek saçı gibi çok kısa saçlarla geldiğini gören arkadaşları onunla dalga geçmişler. Üstelik saçları tekrar uzayana kadar da bu alaylar sürekli devam etmiş. Cemile bu süre içerisinde saçları çabuk uzasın diye her gün yıkanmış. Bir daha aynı kötü durumu yaşamamak için de bir daha banyo yapmaktan hiç kaçmamış.

Masal bittiğinde Zehra kendisinin de o gün banyo yapmaktan kaçmış olduğunu anımsamış ve: ” ya ben de Cemile gibi bitlenirsem, benim de saçlarım kısacık kesilir de herkes bana gülerse ” diye korkmaya başlamış. Hemen annesine banyo yapmak istediğini söylemiş, annesi yarın yaparsın kızım şimdi uyu dediğinde annesinin boynuna sarılarak banyo yapmak için ısrar etmiş. Annesi de kızının daha fazla üzülmemesi için onu banyoya götürmüş. Zehra güzelce banyosunu yapmış ve o gece rüyasında Cemile’yi görmüş. Cemile de tıpkı kendisi gibi tertemiz banyosunu yapmış, mışıl mışıl uyuyormuş.

O günden sonra Zehra her gün hiç itiraz etmeden banyosunu yapmış. Annesi de çocuklara iyiyi güzeli anlatmanın en etkili yolunun masallar olduğunu anlamış.

KISA MASALLAR MASAL SARAYINDA..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top