Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Çocuklarda Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Çocuklarda Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Çocuklarda demir eksikliği daha çok okul döneminde görülür. Bunda çocuğun beslenme düzeninin etkisi vardır. Bu konuda öncelikle doktora danışılmalı. Diğer yandan da çocuğun beslenme düzenine dikkat edilmeli.

Çocuğun gelişiminde beslenme, sağlığının korunmasında en önemli faktör. Bu sebeple her çocuk doğumdan itibaren protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerden oluşan besinleri doğru şekilde tüketmeli. Elbette her çocuk yaşına uygun bir şekilde ve yeterli şeklide belsenmeli. Zamanının çoğunu okulda geçiren okul çocuğu için durum biraz güçleşebiliyor. Çünkü çocukların okulda yeme rutini evdeki gibi olmayabiliyor. Bu konuda ebeveynlere sorumluluk düşüyor.

Okul Çağı Çocuklarının %25’inde Kansızlık Problemi Var

Çocuklarda demir eksikliği önemsenmeli. Bu sorun özellikle okul çağı çocuklarında görülüyor. Okul öncesi çocukların % 15-17’sinde beslenme bozukluğu, okul çağı çocuklarının % 25’den fazlasında kansızlık problemi bulunmakta. Öğrencilerin beslenme alışkanlıkları incelendiğinde %40’ının sabah kahvaltısı yapmadığı görülmektedir. Bu durumda günün büyük çoğunluğunu okulda geçiren öğrencilere ve öğretmenlere okullarda verilecek sağlıklı beslenme eğitimleri ile yeterli ve dengeli beslenme bilinci kazandırılmaya çalışılmalı, okul yönetimlerince kantin ve yemekhanelerde sunulan besinlerle ilgili kontrol mekanizmaları oluşturulmalı ve ailelerin sağduyulu yaklaşımı ve örnek davranışlarıyla bu konuya destek olmaları gerekmektedir.

Eğer çocukta demir eksikliği varsa öncelikle doktora danışılmalı. Doktorun vereceği ilaçlar kullanılmalı. Bunun yanı sıra öğünlerine şunlar eklenebilir:

Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, balkabağı, yerelması, karnabahar, bezelye, brokoli, mercimek, badem , yumurtanın sarısı, susam, kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı, tatlı patates, brokoli, buğday ruşeymi.

DAHA FAZLA İŞE YARAR BİLGİ İÇİN BİZİMLE KALIN..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top