Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Google başarı hikayesi

Amerikalı matematikçi Edward Kasner Mesai bitiminde Evine geldi. Kapıda uzun zamandır görmediği dokuz yaşındaki yeğenini görünce yorgunluğu bir anda dağılmıştı. Bütün sevgi ve şefkati ile yeğenine sarıldı. Yeğeni ile şakalaşan Edward Sordu ” Söyle bakalım Sana çok büyük bir rakam versem, Onu tanımlayan bir kelime uydur desem, Bana ne dersin ”. Çocuk Biraz düşündü, Sol gözünü biraz kırparak ”Googol ” dedi.  Edward bir anda bu kelimeye ısındı ve Sempatik buldu, Böylece on üstü yüz rakamlarına Gogol adını verdi.

Uzun bir zaman sonra bir başka matematikçi Milton Sirotta Bence on üstü yüze ” googolplex ”  demek daha mantıklı ve kulağa Daha hoş geliyor dedi. Yeni isim Çoğu kişi tarafından benimsenince Artık böyle söylenmeye başlanılmıştı.

Aradan Yıllar geçti, Stanford Üniversitesi Matematik bölümünde okuyan Sergey brin ve Larry page, Öğrencilik yıllarında Bu okulda tanışıp Birbirleri ile arkadaş oldular. İki arkadaş oldukça iyi anlaşıyorlardı, Onların ortak bir noktaları da Derslerden aldıkları notların yüksekliği idi. Okul arkadaşları Ayrılmaz ikili ye İki Kafadar dahi diyorlardı. Bir gün bu iki samimi arkadaş konuşuyorlardı ” Biliyor musun Sergey ne düşünüyorum, Okulu bitirince birlikte iş kuralım Beraberce birçok şeyi başarırız, Ne dersin,  ” Haklısın Laryy Seninle Aynı fikirdeyim ”.

Google kuruluyor
Nihayet okul bitti, Yeni mezun iki mühendis sektörde boşluk olan bir işi yapmak istediler. İnternette o sıralar arama motoru yetersizdi. Bu alan oldukça cazipti,  Ama iki gencin Finansı sağlayacak yeterli parası yoktu. İki zeki adam Bize kim yardımcı olur diye konuşurken akıllarına çok parlak bir fikir geldi. Kendileri gibi Stanford mezunu olan Amerikalı bir işadamına gitmek, Bu adam Varlıklı ve bilişim sektörünün öncülerindendi, Ona projemiz anlatalım şansımızı deneyelim Anlatmaktan ne kaybederiz Diye, Kendi aralarında fikir Üreten İki Arkadaş, Soluğu ünlü iş adamının evinde aldılar. Fakat Defalarca ona ulaşamadılar. Bir gün iki genç Umutsuzca yine İş adamını sorarlarken
Arkalarından gelen bir ses Buyurun benim dediğinde  Şaşırmışlardı. Günlerdir konuşmak için çabaladıkları adam karşısındaydılar.

Fırsatı değerlendirip on beş dakika boyunca Nefes almadan anlattılar fikirlerini, Bitti mi dediğinde, Gençler Elleri boş döneceklerini anlayıp Üzgün bir yüz ifadesi ile Evet efendim Bitti dediler. ” Konuştuklarınız bana çok inandırıcı geldi, Şimdi size yüz bin dolarlık bir çek imzalıyorum, Hadi gerçekleştirin söylediklerinizi ”.

Çok sevinerek işe koyulan iki genç ilk olarak kendileri de matematikçi oldukları için Dahi bir matematikçinin anısına Onun bulduğu Googol adında karar kıldılar Daha sonra siteyi ” googolplex ” diye adlandırmak onları daha hoş geldi, Daha sonra ise telaffuzda ki zorluk nedeniyle
”  Google” olarak değiştirilen site günümüzde,  Bir numaralı internet arama motoru google oldu.

En güzel gerçek hayat hikayeleri için Bizi takip etmeye devam edin 👋

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top