Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

LEMUR ORMANI MASALI

Bir varmış bir yokmuş, ülkenin birinde bir Lemur Ormanı varmış. Bu lemur ormanında yaşayan tüm lemurlar muzu çok seviyormuş. Lemur ormanında her yerde hem muz ağacı varmış hem de tüm muzların toplandığı minik minik muz cennetleri varmış. Lemur ormanında muz çok önemliymiş ve en değer verdikleri şeyi kutlamak için her sene bir kere bir kutlama yaparlarmış. Bu kutlamaya da muz günü derlermiş.

Geleneksel muz günü için hazırlıklar haftalar öncesinden başlar, herkes titizlikle çalışırmış. Her sene yaptıkları gibi bu sene de bir sürü etkinlik ve atölye yapacaklarmış. Hatta aralarında yetenekli olan lemurlar bir sahne kurup orada şarkı söyleyip müzik çalıyorlarmış.

Bu sene lemur ormanının ününü duyan farklı hayvanlar muz gününde onlara katılmak hatta öncesinde de onlara yardım etmek istemişler. Bizim lemurlar dışa çok kapalı hayvanlar oldukları için bu fikre hemen karşı çıkmışlar ve,
-“Biz kendi işimizi kendimiz görürüz. Muz gününde de belki kapılarımızı size açarız. Lütfen rahatsız etmeyin.” diye sertçe cevap vermişler onlara.

Uzuuuun yollardan gelen hayvanlar böyle bir tepkiyi hiç beklemiyorlarmış ve buraya kadar gelmişken en azından çevreyi gezelim diye düşünüp birkaç gün oralarda kalmaya karar vermişler. Lemur ormanında her gün hareketli geçiyormuş. Sahne kuruluyor, atölyeler için hazırlıklar başlamış, en güzel muzları muz günü için toplamaya ve kabuklarını parlatmaya başlamışlar.

Her şey çok güzel giderken geleneksel muz günü için başka diyarlardan hayvanlar gelmiş ve lemur ormanına girmek istemişler. Lemur halkı yine sert bir şekilde onları reddetmiş ve işlerine geri dönmüşler. Lemur halkı o akşam ikiye ayrılmış. Diğer hayvanlar da muz gününe gelsin diyenler ve hayır gelmesinler diyen olarak. Her kafadan bir ses çıkmaya başlayınca en yaşlı ve bilge lemur herkesi susturmuş ve;

-“Böyle olmaz. Birbirimizi dinlemiyoruz ve hiçbir şey anlamıyoruz. Herkes iki taraf neden gelsinler ve gelmesinler diye kendince sebeplerini söylesin sırayla ve sonra ortak, hepimizin mutlu olacağı bir karar alalım.” Demiş. Bütün lemurlar bu fikre sıcak bakmış ve başlamışlar konuşmaya.
-“Biz gelmesinler diyoruz çünkü yıllardır bu günü kendi başımıza yapıyoruz ve kutluyoruz. Farklı hayvanlar gelip ya bizi rahatsız eder, zarar verir ve bu kutlu günümüzü bozarlarsa? Neden tedirgin olalım. O yüzden gelmesinler.

-“Farklı hayvanlar gelirse, geleneksek muz günümüz herkes tarafından daha da fazla duyurulur ve belki tüm hayvanlar tarafından kutlanan kocaman bir muz günü olur. Ayrıca bir sürü muzumuz var ve ikram ederiz, bizim mükemmel muzlarımızın tadına bakarlar.

-“Hem, atölyelerimiz farklılaşır ve belki sahne alan başka hayvanlar bile çıkabilir. Mutluluğumuzu paylaştıkça daha da mutlu oluruz ve belki de başka yerlerde yaşayan yalnız kalmış lemurlar bize ulaşır.

Böyle bir sürü fikir ortaya atılmış ve tüm gece lemurlar bu konu hakkında bir karara varmaya çalışmış. Geleneksel muz gününe tam 2 hafta varmış. Acaba diğer hayvanlarla beraber mi kutlayacaklar masal arkadaşım, yoksa her zaman ki gibi kendi aralarında mı kutlayacaklar?

Sevgili AilelerMasal Sarayı sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz.

KISA MASALLAR İÇİN MASAL SARAYI..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top