Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Minik pırpır masalı


Bir varmış bir yokmuş, Ormanın derinliklerinde serçelerin, baykuşların, sincapların, kirpilerin, fındık farelerinin ve daha bir çok tatlı hayvanın yaşadığı bir köy varmış.

Sonbahar gelince köyde koşuşturmalar başlamış. Bütün aileler kışa hazırlanıyorlarmış. Sincaplar yiyecek toplarken, ayı ailesi de kış uykusunda üşümemek için odun topluyorlarmış. Ancak serçe ailesinin işi diğer hayvanlarınkinden daha zormuş. Çünkü onlar kış gelmeden güneye göç edecek ilkbaharda da güzel köylerine geri döneceklermiş.

Anne serçe, yavrusu Pırpır’ın oyuncaklarını topluyor, küçük bir bohçaya yerleştiriyormuş. Son oyuncağı da bohçaya koyup ağzını kapayacakken; “Pırpır sen burada bekle komşuda yünlerimi unutmuşum alıp geliyorum hemen, kurt sürüsüne de dikkat et sakın bir yere ayrılma.” demiş. Pırpır yuvasında oturup annesini beklemeye başlamış.

Anne serçe baykuş ailesinin yanına gittiğinde o kadar yorgunmuş ki komşularında biraz dinlenmeye karar vermiş. Pırpır annesini beklemiş beklemiş ama bir türlü geri dönmeyince annesinin bahsetmiş olduğu kurt sürüsünün anne serçeye saldırmış olabileceğini düşünerek inmiş yuvasından. Eline küçük bir dal parçası alarak annesini bulmak için koyulmuş yola.

“Anne neredesin. Ben geldim seni kurtaracağım.” diye bağırarak annesini arıyormuş. Yavru serçe Pırpır ormanın içinde çok korkuyormuş. Uzaklardan annesinin sesini duymuş. Pırpır koşmuş koşmuş, bir de ne görsün annesi baykuş ailesinin evinde çay içiyormuş. Tam o sırada sincap ailesinin çocukları Fındık’la Fıstık gelmişler yanına. “Hadi Pırpır top oynamaya gideceğiz.” demişler bir ağızdan. Pırpır annesinin olduğu baykuş yuvasına doğru seslenmiş. “Anne ben buradayım Fındık ve Fıstıkla top oynamaya gidiyorum hemen dönerim.” demiş ve oradan uzaklaşmış. Ama anne serçe oğlunun sesini duymamış. Eve geri döndüğünde Pırpırı yuvasında bulamayınca çok korkmuş. Baba serçeyle birlikte bütün ormanı aramışlar taramışlar ama Pırpır’ı bulamamışlar. Baba serçe ve anne serçe Pırpır’ın kurtların eline düştüğünü düşünerek ağlamaya başlamışlar. Yolculuk saati gelmiş, Pırpır’ın öldüğünü düşünen serçe ailesi çok üzgün bir şekilde güneye doğru yol almış.

Pırpır yuvasına döndüğünde evde hiç kimse yokmuş. Yavru serçe çok telaşlanmış. Onun ağlama seslerini duyan ağustos böceği; “Pırpır yaşıyorsun.” demiş heyecanla. Pırpır “Fındık ve Fıstık’la top oynuyordum geri döndüğümde kimse yoktu.” demiş ağlayarak. Ağustos böceği annesiyle babasının onu kurtların öldürdüğünü düşündüğünü anlatmış Pırpır’a. “Sen üzülme tatlım, annenle babanı biz bulamayız ama onlar ilkbaharda yeniden evde olacaklar. Seni gördüklerinde de çok sevinecekler.” demiş. Tutmuş Pırpır’ın elinden ve sincap ailesinin evine doğru yol almışlar. Ağustos böceği anne sincaba bütün hikayeyi anlatmış. Anne sincap Pırpır’ın durumuna çok üzülmüş, Fındık’la Fıstık ise arkadaşları bütün kış onlarda kalacak diye çok mutlularmış.

Pırpır bütün kışı sincap ailesinin yanında geçirmiş, gündüzleri Fındık ve Fıstık ile oyun oynayıp ödevlerini yapıyor, akşamları uyumadan ise anne ve babasını düşünüp gizli gizli ağlıyormuş.

Karlar erimeye başladığında Pırpır sürekli gökyüzüne bakar olmuş. Heyecanla ailesinin geri dönmesini bekliyormuş. Bütün ormanı güzel çiçek kokuları sarmaya başlamış, bütün hayvanlar yuvalarından çıkıyorlarmış. Pırpır anne ve babalarıyla oynayan çocukları özlemle izlerken gökyüzünden kanat sesleri gelmeye başlamış. Yavru serçe “Anne, baba ben buradayım.” diye bağırmış yukarıya bakarak ama sesini duyuramamış. Pırpırın ailesine sesini duyurabilmesi için mesafe çok uzakmış. En sonunda cesaretini toplayan Pırpır kanatlarını çırpmaya başlamış, denemiş denemiş ama bir türlü havalanamamış. Annesiyle babasının uzaklaştığını gören Pırpır son bir deneme yapmış ve birden bire uçmaya başlamış. Uçmuş, uçmuş o kadar acelesi varmış ki kendisi bile ne kadar güzel uçtuğunun farkında değilmiş.

“Anne, baba ben buradayım. Bakın uçuyorum.” diye seslenmiş yaklaştığında. Anne serçe ve baba serçe ölmüş olduğunu zannettikleri Pırpır’ı gördüklerinde o kadar sevinmişler ki hemen oğullarını kucaklamışlar. Pırpır bir daha annesinin sözünden çıkmayacağına söz vermiş ve bir ömür boyu mutlu yaşamışlar.

SEVGİLİ ANNE VE BABALAR DAHA FAZLA ÇOCUK MASALI İÇİN BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top