Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Mutsuz Köylü masalı

Bu köylünün gözü hep yükseklerdeymiş. Karısını ve çocuklarının hep kusurlarını görür, onları hiç beğenmezmiş. Bu yüzden sürekli mutsuzmuş. Adam, karısına ve çocuklara daha fazla dayanamaya­rak bir bahaneyle evini terk etmiş.

Az gitmiş, uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş. Yolu bir köye rast­lamış. Bir çocuk, elma ağacının altında oyun oynuyormuş. Çocu­ğun anne babası da sağa sola koşturup, durmadan ağlaşıyormuş.

Köylü merak etmiş: “Ne oldu, niye ağlıyorsunuz?” diye sormuş. “Şu ağacın üzerindeki baltayı görmüyor musun? Balta, çocu­ğumuzun kafasına düşüp onu öldürecek.” demişler, telaşla.

Bu durum, köylünün baya tuhafına gitmiş. “Çocuğunuzu kurtarırsam bana ne verirsiniz?” demiş.

“Yeter ki kurtar! Ne istersen veririz.” demişler. masalsitesi.com

Köylü, elma ağacının tepesine çıkmış, baltayı alıp yere indir­miş. Çocuğu kucaklayıp, anne babasına teslim etmiş.

Evlatlarının kurtulduğunu gören anne babanın sevincine di­yecek yokmuş. Köylüye yüklü miktarda altın verip yolcu etmişler. “Memlekette ne aptal insanlar var!” diye düşünmüş köylü. Sonra bir başka şehre doğru yoluna devam etmiş.

Az gitmiş, uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş. Bir arpa boyu yol gitmiş. Güneşin, gölgeleri iki katma çıkardığı bir zamanda, bir şehre varmış.

Bir evin önünde büyük bir kalabalık varmış. Kadınlar ağlaşı­yor, erkekler bağırışıp sağa sola koşturuyormuş. Kalabalığa yakla­şıp ne olduğunu sormuş.

İçlerinden biri: “Bu gün bizim düğünümüz var. Gelini evimi­ze getirmiştik. Fakat, gelinin boyu çok uzun olduğu için kapıdan sığmadı. Bu yüzden başını kesecekler.”

Köylü: “Bu kadar basit bir mesele için, hiç gelinin başı kesilir mi?

“Bana yüz altın verirseniz bu meseleyi hemen hallederim.” demiş.

Damat: “İstediğin yüz altın olsun, yeter ki hallet!” demiş. Köylü, gelinin yanına gitmiş. Elinden tutmuş ve kapıya doğru getirmiş. Gelinin kafasını yavaşça eğerek, odadan içeriye sokmuş. Ortalığı bir sevinç seli kaplamış. Adama istediği yüz altını hemen vermişler.

Köylü “Ben ömrümde böyle aptal ve mutsuz insanlar görme­dim. Kendi karım ve çocuklarımın kıymetini bilememişim.” deyip, hemen evinin yolunu tutmuş. O günden sonra ailesiyle mutlu bir biçimde yaşamışlar.

İnsanlar, bütün arzularına ulaştıkları zaman mutlu olamazlar.

Yunan Masalı

Sevgili anne ve babalar en güzel çocuk masalları için takipte kalın lütfen 🙏

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top