Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

TEŞEKKÜRLER ÖĞRETMENİM MASALI

Sabahın tatlı aydınlığı evin pencerelerinden içeri süzülüyordu. Zehra uyandı, Yatağını düzelti ve Kahvaltıyı hazırlayan annesine ”Hayırlı sabahlar anneciğim” dedi. Onu yanaklarından öptü, Ali de ablası gibi annesini öptü. Kahvaltıdan sonra iki kardeş, Okula gitmek üzere evden ayrıldılar. Güneşin ilk ışıkları Çocukların saçlarını okşarken, Okulun bahçesi Çocuk sesleri ile dolup taşıyordu. Zehra Bahçede arkadaşları ile karşılaştı, Aliye ”Teneffüste görüşmek üzere” Dedikten sonra Onların yanına gitti. Ali de arkadaşlarıyla buluşmuştu. Onlar konuşup şakalaşırken, Zil çaldı ve Herkes sınıfına gitti.

Ali Her zamanki gibi yerine, Yani sıra arkadaşı Ahmet’in yanına oturmuştu, ilk ders Türkçeydi, Öğretmen sınıfa girer girmez çocuklar hep birlikte ayağa kalktılar, Öğretmen ”Buyurun” deyince sessizce yerlerine oturdular. Öğretmen ” Çocuklar, Bugünkü konumuz sıfatlar. Bugün Uzun – kısa, Güzel – Çirkin, yüksek – Alçak Ve benzeri sıfatları tanımaya çalışacağız” dedi. Daha sonra öğretmen çocuklardan Kısa kelimesi ile ilgili bir cümle kurmasını istedi. İlkin Ali parmak kaldırdı, Öğretmen ”Evet Ali seni dinliyorum”,  Ali yanındaki arkadaşını göstererek ”Ahmet kısa bir çocuktur” dedi. Bütün sınıf kahkaha ile gülmeye başladılar. Ahmet Kendisine yönelen parmaklar ve alaycı bakışların altında içine gömüldü sanki. Öğretmen Ali’yi azarlar bir ses tonuyla yerini oturttu ve Ders kaldığı yerden devam etti.

Ali Teneffüste ablası Zehra ile buluştu. Ona olup bitenler anlatırken bir yandan da gülüyordu. Zehra Kaşlarını çatarak, ”Bana bak Sen arkadaşlarına karşı Yaptığım bu terbiyesizliği komik mi buluyorsun, Bütün sınıfın önünde Ahmet’i küçük düşürdüğünün farkında değilsin galiba, Şu anda çok üzgün olmalı, Çünkü sen onunla alay ettin. Hemen gidip ondan özür dilemelisin”. Ali utancından başını önüne eğdi ve Ne diyeceğini şaşırmıştı. İkinci derste Ali, Ahmet ile şakalaşma ya çalıştı, Ancak Ahmet Onu duymazlıktan geldiği gibi Suratını asarak Yüzünü Diğer yöne çevirdi. Ali Arkadaşını gerçekten kırdığını ve Ona karşı yanlış bir harekette bulunduğunu anlamıştı.

Ali ders biter bitmez öğretmenin yanına gitti, ”Öğretmenim, Arkadaşım Ahmet benimle konuşmuyor, Bana bakmıyor bile”. Öğretmen ”Bak yavrum Sen bir önceki derste onunla alay ettin, Kısa boylu olduğu için onu küçümsedin. Ben Onun Bu sözden ötürü nasıl incinip gücendiğini gördüm deyince, Ali ”ama öğretmenim Sadece şaka yapmak istemiştim”. Öğretmen, Ahmet’i yanına çağırarak ”Ahmet’ciğim, Ali senin onunla konuşmadığını söylüyor doğru mu?”. Deyince, Ahmet kızgınca, ”O geçen derste bana kısa dedi. Arkadaşlarımın yanında komik duruma düşürdü beni”. Ali araya girdi ve ”Hayır, Ama ben seninle alay etmek istememiştim. Sadece şaka olsun diye, Şaka olsun diye öyle söyledim inan bana”. Ahmet sustu, Hiçbir cevap vermedi.

Öğretmen, ”Ali’ciğim, Sen yüce Rabb’imizin *Ey iman edenler, Bir topluluk Bir diğerini alaya almasın, Belki de onlar kendilerinden daha iyidirler.* Diye buyurdun Hiç duymadın mı?” Deyince. Ali başını önüne eğerek, ”inan çok üzgünüm Ahmet, Bütün sınıfın önünde senden özür dileyeceğim, Buna izin verir misiniz öğretmenim?”

Ders saati başlamadan önce Ali ayağa kalktı ve ”Arkadaşlar Hepinizin huzurunda yaptığım o çirkin hareketten ve sözlerden dolayı özür diliyorum. Ahmet arkadaşımdan da özrümü kabul etmesini rica ediyorum”. Ahmet Arkadaşının bu isteğini gülümseyerek karşılık verdi ”Evet kardeşim Seni affediyorum. Biz yine eskisi gibi, Hatta daha iyi iki arkadaş olarak kalabiliriz”.  Ali sevinçle teşekkür ederim öğretmenim Bu fırsatı verdiğiniz ve Rabbimizin ayetini öğrettiğiniz için çok teşekkür ederim. Ali ve Ahmet’in barışması sınıfı sevindirmişti. Hemen Hepsi iki arkadaşın başına toplanarak,Hangi ayetten söz ettiklerini öğrenmek istediler.

Bu hikayeden neler öğrendik kısaca değinelim mi?

*ilk olarak; Rabb’imiz Biz insanları değerli kılmış ve En güzel şekilde yaratmıştır. insanın Uzun ya da kısa, sevimli ya da sevimsiz olması kendi elinde değildir.

*ikinci olarak; En kötü huylardan biri, Başkalarını küçümsemek ve sahip oldukları sıfatlardan dolayı alay konusu etmektir. Bu yüzden kur’an-ı Kerim Bizi bu Davranıştan sakındırır. Bu ahlaka sahip olanlara şunu hatırlatır.  <<Alay ettiğiniz insanların, Allah’a iman kulluk ve takva bakımından Sizden daha hayırlı olabileceklerini unutmayın. >>

*üçüncü olarak; Bir müslüman bu kötü ahlaktan uzak durmalıdır. Çünkü bu davranış Allah ve resulünü gazaplandırır, Ayrıca Günaha bulaşanlar Uyarılmalıdırlar ki insanlar arasında Sevgi ve dostluk Bağları güçlensin.

EN GÜZEL DİNİ MASALLAR İÇİN MASAL SARAYI..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top