Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Tombul dolma biber masalı

Dolma biber ne yeşil
Sever bütün çocuklar.
Dolma yapınca annen,
Dolar bütün yanaklar.

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde , kalbur saman içinde , derelerin dibinde sazlıkların yanında, tarlaların birinde uzun bir yolun sonunda, ağır ağır giderek aman of yoruldumdiyerek, ara ara gülerek, yaşarmış tonton dolma biber.
Hep kendi başına yaşamaktan sıkıldığı için yanına birkaç arkadaş arar dururmuş ya, biraz fazla tonton olduğundan pek arkadaş bulamazmış. Gerçi bulduğu arkadaşları da hiç kendine göre değilmiş ya… Sivri biber çok ince kalıyormuş, oynarlarken hep bir yerleri kırılıyormuş, domates ise kendi gibi tontonmuş ama bir türlü geçinemiyorlarmış işte, karpuzla oynamak istemiş ama karpuz ondan çok ağırmış ve o koca gövdesiyle üstüne düşmüş ve bizim ki günlerce yara bere içinde yatmış.
Annesi hep sorarmış:

 • Peki niye kendi yaşıtın dolma biberlerle oynamıyorsun ?
  Tonton dolma biber :
 • Onlar da dolma olacak günün birinde bende, ben değişik sebzelerle, meyvelerle tanışmak istiyorum dermiş.
  Günlerden bir gün, Tonton dolma biber kapılarının önünde otururken oradan geçen bir maydanozla tanışmış. Maydanoz onun yanına gelmiş, incecik sesiyle İyi günler tonton dolmabiber diye seslenmiş. Sonra nasıl olmuşsa öyle güzel bir oyun bulmuşlar ki kendilerine, hoplamışlar, zıplamışlar, koşmuşlar, ağaçlara tırmanmışlar, Tonton dolma biber o kadar sevinmiş ki buna, kan ter içinde bağırmış: Sonunda aradığım arkadaşı buldum Maydanoz çiçek çiçek saçlarını sallayarak önüm arkam, sağım solum sobe saklanmayan ebe“ diye bağırıp duruyormuş ve bizim tontonla saklambaç oynuyorlarmış.
  Saklambaç gün boyu sürmüş. Bizimkiler pek mutluymuş. Oturmuşlar, yemek yerken hayaller kurmuşlar birlikte… Çok güzelde bir hayalleri varmış çocuklar; İçinizden birinin sofrasına dolma olarak gelecek olan dolmabiberin içinde maydanoz olacakmış, yani hangi akıllı çocuk bu dolmayı yerse daha zeki, daha sağlıklı olacakmış. Hanginiz yediniz o dolmabiber ve maydanozu acaba ? Kim o şanslı çocuk ?
  Masalın sonu güzel, arkadaşlık çok özel,
  Üzme arkadaşını, onunla geçin güzel.
  Haydi örnek al da bak,Tontonla maydanozu..
  Güzel geçinmek için iyi huylu ol yeter.

En güzel Türkçe masallar için takipte kalın lütfen 😍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top