Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Yavru kirpi masalı


Bir varmış bir yokmuş,
Ormanın derinliklerinde çok şeker hayvanların yaşadığı bir köy varmış. İlkbahar geldiğinde bütün çiçekler açmış, bütün yavru hayvanlar oyun oynamak için yuvalarından çıkmaya başlamışlar. Bu yavru hayvanların arasında bir sincap, bir kirpi bir de fındık faresi varmış.

“Haydi top oynayalım.” demiş fındık faresi. Çocuklar hoplaya zıplaya top oynamaya başlamışlar. Sincap topu fırlatmış, fındık faresi yakalamış. Fındık faresi topu attığı gibi top kirpi yavrusuna doğru yol almış. Kirpi tam topu yakaladım diye sevinecekken top kirpi yavrusunun dikenlerine çarpmış ve patlamış.

Yavru kirpi korkudan ağlamaya başlamış. Onun üzülmesine dayanamayan fındık faresi “Lüften ağlama gel başka bir oyun oynarız.” demiş. Sincap hızlıca bir ağaca tırmanmış ve uzun bir sarmaşık koparmış. “İşte bakın bununla ip atlayabiliriz.” demiş heyecanla. Yavru kirpi göz yaşlarını silmiş ve “Hadi oynayalım.” demiş.

Fındık faresi ve kirpi ipi sallamış ve sincap ipin üzerinden atlamaya başlamış. Bir zıplamış, iki zıplamış, üçüncüsünde ayağı takılmış ve sıra fındık faresine geçmiş. Fındık faresi bu oyunda hiç fena değilmiş ama yedinci zıplayışında onun da ayağı takılmış. Sıra kirpi yavrusuna geldiğinde onun başarısı karşısında sincapla fındık faresinin ağzı açık kalmış. Kirpi tam yirminci kez zıplayacakken ipe ayağı takılmamış ama ip kirpi yavrusunun dikenlerine dolanmış ve bütün oyun bozulmuş.

Yavru kirpi kendisini çok suçlu hissetmiş ve “Oyunlarınız hep benim yüzümden bozuluyor. Benimle artık oynamasanız daha çok eğlenirsiniz.” demiş ağlayarak. Sincap ve fındık faresi, kirpinin arkasından seslenseler de yavru kirpi uzaklaşarak annesinin yanına koşmuş.

Yavrusunun durumuna üzülen anne kirpi hemen çekmecesinden rengarenk yünler çıkarmış. Yavru kirpinin dikenlerinin üzerine pembe, mavi, yeşil ve sarı renklerde yünlerden toplar yerleştirmiş. Artık yumuşacık ve rengarenk görünen yavru kirpi hemen arkadaşlarının yanına koşmuş.

Yavru kirpi gittikten sonra oyun oynamak istemeyen sincap ve fındık faresi bir ağacın altında oturuyorlarmış. Uzaktan onlara doğru koşan rengarenk bir canavar gördüklerini zanneden yavrular birbirlerine sarılıp gözlerini sımsıkı kapatmışlar.

Yavru kirpi bu duruma çok gülmüş. Gülme seslerini duyan fındık faresi yavaşça gözlerini açmış. Bu rengarenk canavarın aslında arkadaşları kirpi olduğunu anlayınca çok sevinmiş. Sincap da yavru kirpinin dönüşünden çok memnunmuş ve hemen yeni oyunlar oynamaya koyulmuşlar.

En güzel bir varmış bir yokmuş için Bizi takip etmeye devam ediniz 🤗

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top