Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Arslanın Rızkı masalı

Bu hikaye Ebu Muhammed Şenbeki ve Ebu Bekr el-Betaihi ve bir arslan arasında geçiyor. Bizim nasibimize düşen rızklar ve bunları elde etmek için alabileceğimiz risklerle ilgili. Tabi ki aynı zamanda herkesin yazılana razı olması gerektiği ile ilgili. Bir gün Ebu Muhammed Şenbeki şöyle bir olaya şahit olur. Ebu Bekr el-Bataihi huzuruna gelen bir arslana akıl veriyor gibidir. Arslan sürekli ağzını ve yüzünü toprağa sürerek sanki ona bir şey anlatır. Ebu Bekr el-Betaihi ise arslanla konuşmaktadır. Konuşma tamamlanınca da aslan oradan uzaklaşır.

Arslan’ın Korkusu
Bu olaya çok şaşıran Ebu Muhammed Şenbeki arslan uzaklaşınca Ebu Bekr el Betaihi’ye yanaşır ve arslanla ne konuştuklarını merak ettiğini söyler. El-Betaihi ona derki arslan bir kaç gündür açmış. Daha sonra Allah’a yalvarır ve yemek ister. Allah ona rızkının bir köydeki inek olduğunu söyler. Arslan ineği yiyebilecektir ama yerken biraz yaralanacaktır. Arslan bunu duyunca yaralanma riski yüzünden köye gitmek istemediğini Betaihi’ye anlatır. Ama Betaihi bu konuda kendisine de bir bilgi geldiğini yaralanacağını ama çabuk iyileşeceğini aslana söyler. Aslan da onu dinleyerek köyün yolunu tutar.

Ebu Bekr el-Betaihi’nin Bildikleri
Ebu Bekr el-Betaihi arslanın köydeki ineği avlarken diğer insanlar tarafından yaralanacağını anlatır. Ondan fazla kişinin saldırısına uğrayacak ve yaralanacaktır. Ama yarası bir kaç gün sonra büyük oranda iyileşecektir.
Ebu Muhammed Şenbeki bu duyduklarına çok şaşırır. Ve de olacak şeyleri merak ettiği için o köyün yolunu tutar. Köye vardığı zaman aslanın ondan çok daha önce oraya geldiğini fark eder. Ayrıca el-betaihi’nin anlattıkları aynı şekilde gerçekleşmiştir. Aslan ise aradan geçen bir haftadan sonra iyileşmiş ve de tekrar el-Betaihi’nin huzuruna çıkmıştır. Ebu Muhammed Şenbeki bu gördüklerine çok şaşırır.

Ebu Bekr el-Betaihi’nin söylediklerinin aynen gerçekleşmesi ve de Allah tarafından tayin edilen rızkın sahibinden başka kimseye gitmemesi onu şaşırtır. Ebu Bekr el-Betaihi’nin Allah katında değerli olduğunu ve olacak şeyleri önceden bilebildiğini anlar. Arslan ise rızkını almış ve de buna engel olmaya çalışanlardan kısa süre içinde kurtulmuştur.

En güzel dini masallar için takipte kalınız lütfen 🙏

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top