Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

ASALET VE TERBİYE HİKAYESİ

Firavun için çalışan kahinler, saltanatı yıkacak olan çocuğun yakın bir zamanda dünyaya geldiğini söylediler. Firavun ölmek istemiyordu. Ölmemek için öldürmek istiyordu. O sene doğan tüm erkek çocukları, askerleri ile öldürmeye koyuldu. Cellatların, basmadıkları ev, yakmadıkları sokak ve öldürmedikleri erkek çocuk kalmıyordu. Her yere ölüm saçıyorlardı.

Kadınlardan birinin, doğum sancısı başlamıştı. Bir mağara buldu ve çocuğunu orada dünyaya getirdi. Kadın çocuğunun, gözünün önünde öldürülmesinden çok korkuyordu. Bu korkusu yüzünden çocuğunu mağarada bıraktı. Tüm çaresizliği ile orada kalan çocuğa Allah, Cebrail’e emir verdi. Çocuğa Cebrail baktı ve çocuğun ölmeden büyümesi sağlandı.

İlk fırsatta mağaraya geri dönen kadın, çocuğunun ölmediğine sevindi. Çocuğunu emzirmeye başladı. Karnını doyurduktan sonra çocuğu bırakarak evine geri döndü. Günler böyle geçmişti. Bir müddet sonra çocuk iyice büyüdü. Ve bu çocuğun adı Musa oldu.

Samira kabilesine mensup birisi olduğu için Musa’ya, Samiri lakabı verildi. Asalet olmadığından dolayı, Cebrail’in ona verdiği gıdaya ihanet etti.
Diğer Musa ise Allah’ın peygamberi ve Firavun’un helak olmasını sağlayan en büyük kişi olmuştu. Allah onu, Firavun’un sarayında ve kucağında büyüttü. Hz. Musa’nın annesi, kalbine inmiş olan bir emir ile Musa’yı sandığa koyarak Nil’in akıntısına bıraktı. Nil’in kıyısında bulunan sarayında karısı ile oturan firavun, sandığın geldiğini fark etti.

Askerlerine hemen bebeği öldürmeleri için emir verdi. Ancak karısı bebeğin öldürülmesine karşı çıktı. Karısı Firavun’a şu sözleri söyledi: “Bu, hem benim için, hem de senin için bir göz bebeği. Onu lütfen öldürme. Onu evlat ediniriz.”

Neticede ise, Firavun’un büyüttüğü Musa, peygamber oldu. Cebrail’in büyüttüğü Musa ise kafir oldu. Firavun’un büyüttüğü Musa, Firavun’un saltanatını yıktı.
Asalet olmadığı için Cebrail’in büyüttüğü Musa kafir oldu. Asil bir soya sahip olduğu için Firavun’un büyüttüğü Musa peygamber oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top