Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Uruz’un Tutsak Olması

Eski zamanlarda bir yörenin hükümdarı olan Kazan Bey varmış. Kazan beyin ise Uruz isimli bir oğlu varmış. Kazan bey oğlunun savaşmayı bilmemesi üzerine üzülürmüş. Oğlu da aynı durumdaymış ve bir gün babasından ona savaşmayı öğretmesini istemiş. Durum böyle olunca Kazan bey oğlunu ava çıkarmış.

Amacı av sırasında oğluna savaşmayı ve nasıl kan döküldüğünü öğretmekmiş. Baba oğul avlanırken karşılarına düşmanları gelmiş. Kazan bey oğluna onun nasıl savaştığını izlemesini ve müdahale etmemesini istemiş. Oğlan böyle izleyerek savaşmayı öğrenecekmiş. Ancak oğlu babasını dinlememiş ve oda savaşmaya başlamış.

Düşmanlarıyla savaşan Kazan Han oğlunu etrafta görememiş ve her yerde onu aramış. Sonrasında ise onu kılıcını yerde görerek oğlunun düşmanları tarafından esir edildiğini anlamış. Bunun üzerine oğlunu kurtarmak için savaşmaya gitmiş.

Ancak Kazan bey başarılı olamamış ve yenilmiş. Yenilgi üzerine diğer Oğuz beyleri ve Kazan beyin karısı kızlarla savaşın yapıldığı alana gelerek düşmana karşı savaşmışlar. Savaşı Oğuzlar kazanmış. Savaşı kazandıktan sonra hep birlikte yurtlarına dönmüşler ve şölen düzenlemişler. 

ŞEHİR EFSANELERİ İÇİN BİZİMLE KALIN..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top