Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

AT OLMAK İSTEYEN EŞEK MASALI

Bir zamanlar, eşeğin biri aynı çiftlikte yaşadığı atı kıskanmış. Eşek, atın her gün iyi beslendiğini görünce;
– “Oh ne ala! Her gün ata çeşitli yiyecekler yediriyorlar, temizleyip tımar ediyorlar, yediği önünde yemediği arkasında, hiç bir şeyi ondan eksik etmiyorlar; ya benim durumuma bak. Uzun zamandır doyasıya yediğimi hatırlamıyorum. Hep yarı aç, yarı tok yaşıyorum. Bununla da kalmayıp evin her türlü işini ben görüyorum, türlü eziyetlere uğrayan yine benim.” demiş.

Aradan çok zaman geçmeden savaş sirenleri çalmaya başlamış. Çiftliğin sahibi kılıcını, kuşağını giyip atın üzerine atladığı gibi doğru savaş meydanına koşmuş. Ne yazık ki, savaşta atılan okların bir kaçı zavallı ata isabet etmiş. Zavallı at, her yanı yara bere içinde eve dönmüş. Eşek, atın yaralı halini görünce söylediklerinden pişman olmuş, atın durumuna da çok üzülmüş.

Masaldaki öğüt: Kendimizden iyi şartla olan insanların hayatına bakıp da onlara imrenmeyelim; her şeyin bir iyi yanı, bir de kötü yanı vardır. Hayata her zaman pozitif bakın. Elinizde olan şeylerle mutlu olmaya çalışın, olmayanları elde etmek için isteyin ve çalışın. Hırs, kıskançlık, haset, kibir gibi olumsuz davranışlardan kaçının.

KISA MASALLAR MASAL SARAYINDA..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top