Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Çiftçi ile Fare Masalı

Bir zamanlar, uzak bir diyarda, şirin bir evde yaşayan bir çiftçi varmış. Her sabah erkenden uyanır, bahçesindeki bitkilerin, ağaçların bakımıyla uğraşır, geçinip gidermiş. Çiftçi, bir gün bahçesinden topladığı yiyeceklerin eksildiğini fark etmiş. Sonraki günler yiyeceklerini korumak için tavana bile asmış ama fayda etmemiş, evinde yaşan fare nereye koymuşsa eliyle koymuş gibi bulup midesine indirmiş.

Günlerden bir gün, çiftçi kara kara düşünürken, yanına bir arkadaşı gelmiş. Çiftçi arkadaşına durumunu anlatmış, ne yapsam fayda etmiyor demiş. Arkadaşı ona, “Sorunu çözmek istiyorsan kaynağını bulmalısın.” demiş.

Çiftçi, yine bir gün bahçesinden yiyeceklerini toplayıp evine götürmüş. O gece gizlice fareyi takip etmiş, fare yemek için deliğinden çıkınca farenin yaşadığı yeri öğrenmiş. Çiftçi fareyi kovalamaya başlamış, fare doğrudan deliğine kaçmış. Çiftçi de farenin deliğini kapatarak onu etkisiz hale getirmiş. Fare bir kaç gün girdiği delikten çıkamamış, yemek yiyemediği için de bitkin düşmüş. Bir zaman sonra çiftçi farenin deliğini açarak farenin dışarı çıkmasını sağlamış. Açlıktan bitkin düşen fareyi dışarı çıktığı gibi yakalayıp uzak bir ormanlık alana bırakmış ve fare bir daha çiftçinin eşyalarını çalamamış..

Öğüt: Bir sorunu kesin olarak çözmek için, hızlı bir şekilde kaynağını bulmalıyız.

EN GÜZEL KISA MASALLAR İÇİN MASAL SARAYI…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top