Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

RÜZGAR VE GÜNEŞ MASALI

Günlerden bir gün, rüzgar ile Güneş sohbet etmeye başlamışlar. Rüzgar; “Vuvvv.. Vuvvv.. Ben çok güçlüyüm, sert esersem her yeri yerle bir edebilirim.” demiş.

-Güneş, ne yani istediğin her şeyi yapabileceğini mi sanıyorsun?

-Rüzgar, elbette istediğimi yapabilirim, ne sanıyorsun? Bak şimdi sana gücümü göstereceğim, şu yolda yürüyen adamı görüyor musun? diye Güneşe sormuş.

-Güneş, “Aşağı doğru bakmış, evet görüyorum.” demiş.

Rüzgar, kendinden emin bir şekilde:

-“İyice bak şimdi! O adamın paltosunu nasıl üzerinden çıkaracağım.” demiş.

Güneş:

-Haydi bakalım. Nasıl yapacaksın çok merak ediyorum deyip, bulutların ardına geçip rüzgarın ne yapacağını izlemeye koyulmuş.

Rüzgar var gücüyle esmiş, zavallı adam neye uğradığını şaşırmış. Aniden şiddetli bir rüzgara kapılmış, üşümeye başlamış. Rüzgar estikçe zavallı adam üşümüş, üşüdükçe de paltosunu sıkı sıkı tutmaya başlamış. Rüzgar bu duruma çok öfkelenmiş. Daha sert esmeye başlamış. Rüzgar sertleştikçe adamcağız paltosunu daha sıkı tutmuş. Rüzgar ne kadar sert esmişse de adamcağız da paltosuna o kadar çok tutuyormuş. Çünkü çok üşüyormuş.

Rüzgar ne yapmışsa adamın paltosunu çıkaramamış ve pes etmiş.

Güneş, rüzgara iyi bir ders vermek istemiş.

Rüzgar arkadaşım, “Biraz bekle, adamın paltosunu ben nasıl çıkaracağım gör.” demiş.

Güneş bulutların ardından yavaşça çıkmış. Sert ve soğuk rüzgarın ardından çıkan Güneşi gören adam, Güneşe doğru bakmış. Güneş de ona gülümsemiş. Çok geçmeden Güneş yeryüzünü iyice ısıtmış. Yer yüzü ısındıkça adam da ısınmış ve paltoya ihtiyacı kalmadığı için güneşe gülümseyerek paltosunu çıkarmış.

Güneş:

-Gördün mü sevgili dostum? Kibar olmak zorba olmaktan daha iyidir. Nezaket zorbalıktan çok daha güçlüdür diye arkadaşına büyük bir ders vermiş.

KISA MASALLAR İÇİN MASAL SARAYI..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top