Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

MATRUŞKALAR’IN ZAFERİ MASALI

Şapka hükümeti matruşkaları bir tehdit olarak görmüş ve onları yok etmeye karar vermişti. Bir ekip şapka hükümetiyle konuşmaya karar vermişken kalanlar da doğum ağacının orada beklemeye karar vermişlerdi. Doğum ağacı matruşkalar için çok önemliydi çünkü nesilleri oradan devam ediyordu. Doğum ağacı çevreden etkilendiğinden son dönemlerde az matruşka vermişti. Pembe ve ekibi şapka hükümetiyle konuşmak istemiş ama yakalanıp zindana kapatılınca ne yapacaklarını şaşırmışlar. Matruşkaların zaferi gerçekleşecek mi yoksa doğum ağacına zarar mı gelecek? Zindanda büyük pembe hariç herkes ağlarken o bunları düşünüyordu.

Kapattıkları matruşkaların ardından şapka hükümeti doğum ağacına doğru yol almış. Pembe sürekli ağlayan arkadaşlarına sinirlenmiş ve,
– Yeter! Tamam susun artık. Bir şey yapmaya çalışıyoruz burada ve siz ağlayarak hiç yardımcı olmuyorsunuz.” demiş.

O öyle söyleyince diğer pembe ve turuncu matruşkalar sakince ağlamalarını bitirmiş ve pembeye
-Haklısın pembe özür dileriz, ne yapmalıyız sence? Nasıl buradan çıkacağız bir fikrin var mı, hemen bizde düşünelim.” demişler ve hepsi düşünmeye başlamış.
Onlar harıl harıl düşünürken şapka hükümetinin birkaç askeri gelmiş ve zindanın kilidini açmışlar.

– Biz kralımız adına sizden özür dileriz. Barış içinde yaşamak isterken o nedense sizi yok etmek istedi ve sizin hakkınızda olmayan şeyler uydurdu. Ülkeyi ele geçirip bizi gönderecek hatta bazılarımızı köle yapacakmışsınız. Biz bunlara inanmadık şuan sayımız çok yok ama herkesin duymasına yardım edebiliriz.” demişler.

Renkli matruşkalar şapka hükümetinin askerleri böyle söyleyince çok şaşırmışlar. Çünkü onların asla ama asla böyle bir niyetleri yokmuş, onlar da hep beraber barış içinde yaşamaktan gayet mutlularmış. Ama şimdi akıllarında tek bir soru var? Nasıl herkese asıl niyetlerini duyuracaklar ve doğum ağacını tehlikeden kurtaracaklar?

Şapka hükümetinin askerleri bu konuda da onlara yardım etmiş onları şatonun hoparlörünün olduğu bir kuleye götürüp bütün halka duyuru yapabileceklerini söylemişler. Renkli matruşkalar o kadar sevinmişler ki hemen şapka hükümetinin askerleri ile beraber o hoparlörün olduğu kuleye doğru gitmişler.

Pembe derin bir nefes almış ve konuşmasına başlamış;

-“Değerli şapka hükümeti halkı ve değerli renkli matruşkalar şuan şatodaki bir kuleden size sesleniyorum. Biz renkli matruşkalar olarak şapka halkıyla beraber yaşamaktan çok mutluyuz. Sizin ülkeyi yönetmenizde bir sorun yok aksine rahatız. Ama duyduk ki biz matruşkalar olarak şapka halkını ülkeden atacakmış hatta onları köle olarak kullanacakmışız.”

-“Bizim asla böyle bir düşüncemiz olmadı ki, biz sizinle yaşamaktan çok mutluyuz hatta ülke sizinle birlikte daha düzene girdi. Biliyorum şuan doğum ağacına doğru giden bir asker ekibi var lütfen ama lütfen doğum ağacımıza zarar vermeyin. O bizim yegane varlığımız, o olmadan bizim neslimiz devam edemez. Gelin doğum ağacının orada buluşalım ve barış sağlayalım.”

Pembe matruşka çok güzel konuşmuş ki sokaklardan alkış sesleri yükselmeye başlamış ve herkes doğum ağacına doğru gitmiş. Doğum ağacının oradaki matruşkalar da mutluluktan ağlamışlar ve onları beklemeye başlamışlar. Şapka hükümetinin kralı bu konuşmadan sonra ne kadar büyük bir hata yaptığını anlamış ve herkesin içinde tüm matruşkalardan özür dilemiş.

Doğum ağacının etrafındaki çitler çıkmış ve eskisi gibi olmuş her şey. Doğum ağacı çevresindeki mutlu havadan etkilenmiş ki uzun zamandır vermediği kadar yavru matruşkalar vermiş.

VELİ DAYI MASALLARI İÇİN MASAL SARAYI..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top