Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

ÇİĞDEM İLE DİDEM’İN MASALI

Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde bir kendi birinde Çiğdem ile Didem isminde iki kız kardeş yaşarmış. Çiğdem ne kadar Çalışkan yardımsever iyi kalpli lise Didem de o denli tembel ,umursamaz, dikkatsiz biriymiş.

Anneleri bir gün kızlarını Akşama kadar evde olmayacaklarını söylemiş onların eline birer yumak vermiş, biz gelene kadar ev işlerini bitirip örgülerinize başlayın demiş. Çiğdem annesinin sözünü dinlemiş Didem ise Her zamanki gibi umursamamış .

Çiğdem’in işini bitirdikten sonra elini yumağa uzatmışken, yumak yuvarlanmaya başlamış odanın ortasında hiç görmedikleri bir delikten aşağıya düşmüş,

Çiğdem aşağıya bakmış ki hiç görmedikleri tanımadıkları Bir ninecik oturuyor . Çiğdem seslenmiş :

-nineciğim yumağımı verir misin ?

-kızım gel de kendin al demiş nine


Çiğdem yumagını almış gidecekken

– kızım buraya kadar gelmişken kirli çamaşırlarımı da yıkar mısın ? demiş ninecik Çiğdem :

-Tabii ki de nineciğim demiş .

çamaşırlarını yıkadıktan sonra tam gidecekken teyzecik

-kızım saçlarımı da yıkar mısın Hazır buradayken demiş .

– Tabii teyzeciğim demiş Çiğdem teyzenin saçlarını yıkamış ninecik demiş ki saçlarımı yıkamışken Bir de tarar mısın Güzel yavrum ?

Çiğdem nineciğin saçlarını taramış .

-Ben artık gidebilir miyim nineciğim ailem beni merak eder demiş,

– Tamam kızım önce saçımdan bir siyah bir de beyaz tel kopar demiş, Çiğdem ninenin dediğini yapmış

– şimdi kopardığın telleri birbirine sürt bir siyah bir de Beyaz Su akacak Sakın ola siyaha girme, beyaz akan suya gir tertemiz yıkan çık demiş .

Çiğdem nineciğin dediğini yapmış beyaz suya girip yıkanmış ve çok çok güzelleşmiş . Ardından Çiğdem eve gelmiş o eve geldiğinde annesi babası gelmişlermiş.

Kapıyı açan annesi kızı tanıyamamış ‘kimi aramıştınız’ demiş Kız da Başından geçenleri evin halkına anlatmış.

Bunu duyan didem bende gideceğim diye kafasına koymuş.

Ertesi gün erkenden kalkıp yumağı ninenin oldu deliğe atmış. Sonra nineye seslenmiş –

  • Hey nine nine yumağı versene. Ninicek gel de kendin al demiş.
  • Didem hemen gitmiş nine’nin yanına ninecik Didem’e de sormuş çamaşırlarımı yıkar mısın yavrum? Didem :
  • Hayır ben senin Çamaşırlarını yıkamaya mı geldim demiş . Ninecik tekrar sormuş
  • Peki kızım saçlarımı yıkayıp tarar mısın ? Didem :
  • Ben buraya senin saçlarını taramaya gelmedim ,saçından tel koparmaya geldim demiş ve ninenin saçlarına saldırıvermiş .Saçları birden bire hepsi kapkara olmuş ,Didem iki tane tel kopartmış birbirine sürtmüş 2 tane siyah su akmaya başlamış hangisine gireceğini bilememiş bir tanesini seçmiş o suda yıkanmış çıkmış .Yumağını da alıp eve yolunu tutmuş .Eve geldiğinde kapıyı Ailesi açmış Bir de ne görsünler dünyanın en çirkin kızı , tanıyamamış lar onu .Didem de yaptığı her şeyi anlatmış başına gelenlerin yaptıkları yaptığı şeyler yüzünden Yüzünden olduğunu anlamış .
  • Çiğdem kardeşi için ninecik ile konuşmaya gitmiş kardeşi adına özür dilemek istemiş Ama ninecik kabul etmemiş ona ne zaman ki kardeşinin kalbi de senin kalbin gibi güzel olur yüzü Böylelikle güzelleşir. Bu kötü kalbe bu kötü surat yakışır demiş . Çiğdem gelip nineciğin dediklerini anlatmış. Didem Çok pişman olmuş yaptıklarından ,O günden sonra kardeşini kendine örnek almış .Onun da Çiğdem gibi kalbi de yüzü de güzelleşmiş iki kardeş Köyün en güzel kızları olmuşlar güzellikleri dillere destan olmuş bu masalda burada bitmiş Gökten Üç tane elma düşmüş biri sana biri bana biri de bu Masalı dinleyenlerin başını. EN GÜZEL VELİ DAYI MASALLARI İÇİN BİZİMLE KALIN..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top