Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

ÇOCUĞUNUZ DA EKRAN BAĞIMLILIĞI VAR MI?

ÇOCUĞUNUZ DA EKRAN BAĞIMLILIĞI VAR MI?

Çocuğumda ekran bağımlılığı var !

Bu cümleyi çok sık duyar olduk. Korkmayın, bilgisayar başında çok zaman geçiren her çocuk bağımlı olmuyor. Haftada 35 saati aşan kullanımlar “aşırı kullanım”a girer. Teknoloji bağımlılığı denebilmesi için aşağıdaki tüm maddelere “evet” yanıtı vermeniz gerekiyor :

1- Çocuğumun sosyal ilişkileri yok denecek kadar azaldı,

2- Bilgisayar/tablet/telefon kullanmadığında yoksunluk belirtileri yaşıyor,

3- Giderek artan dozlarda oynama isteği var,

4-Çeşitli alanlarda hayatı olumsuz etkilenmeye başladı; mesela okula gitmeyi reddediyor, notları düştü, vs..

Bu sorulara evet cevabı vermiyorsanız çocuğunuz bağımlı değil yinede kontrol altında tutulmalı tabiki.

Günlük ekran süresi ne kadar olmalı ?

Yapılan araştırmalar, çocuğun yaşı ne kadar küçükse ekran kullanım süresinin o kadar fazla olduğuna işaret ediyor. Evet, doğru okudunuz. Ne yazık ki küçük yaşlarda özellikle tabletle geçirilen saat çok fazla… Her yaş için “çok uygun” bir kullanım süresi söylemek zor. Ancak kullanım süresini düşünürken, çocuğun ekranı olan teknolojik aletleri ne amaçla ve nasıl kullandığına bakmalıyız. Çocuğun ekranlı aletleri kullanım biçimini 4 temel kategoride inceleyebiliriz:

1-Pasif kullanım: Video izlemek, e-kitap okumak, müzik dinlemek

2- İnteraktif kullanım: Video oyunu oynamak veya internette gezinmek

3- İletişim içeren kullanım: Sosyal medya kullanımı veya görüntülü görüşmeli oyunlar

4- İçerik üretimi içeren kullanım: Teknolojik aletler ile dijital sanat veya müzik yaratmak

Çocukların yukarıda sayılan 4 kategoriyi ne sıklıkta kullandığını iyi takip etmeliyiz. 4. Kategori çocuğun yaratıcı tarafını destekleyen bir kullanım biçimi; dolayısıyla paniğe gerek yok. Ancak; 4’ten 1’e doğru geriye gittikçe çocuğun tek başına kalma süresi, iletişimi tek taraflı yaşama olasılığı artıyor.

Bu tip kullanımlarda süre sınırlaması şart. Mümkünse 2 yaştan önce hiç önermiyoruz. 2 yaştan sonra günlük 20 dakikayı geçmeyecek şekilde içeriklerini kontrol ederek kullanıma izin verebilirsiniz. 4 yaştan sonra çocukların yaşına uygun kaliteli ve eğitici nitelikteki medya, ufak dozlar halinde tercih edilirse çocuğun öğrenmesine destek olabilir. Zaten bir programın süresi bellidir, genellikle 30 dakikadan fazla olmaz. Bir zamanların “Susam Sokağı” gibi eğitici programların okulöncesi çocuklarına alfabeyi, renkleri, şekilleri, rakamları, sözcükleri öğrettiği bir gerçek. Yani; limitli süre ve uygun içerik çocuklar için her zaman zararlı değildir. Önemli olan çocuğu ekran başında saatlerce aralıksız bırakmamaktır

Özetle; teknolojinin oyuncak değil, bir araç olduğunu unutmayalım. Çocuklarla birlikte geçireceğiniz az tabletli, bol oyuncaklı günler dilerim.

Daha fazla bilgi ve ilham ebevyn özel katagorimizde bizi takip etmeye devam edin..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top