Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

Güzel Balkız ve üç talibi masalı

Bir varmış bir yokmuş. Bir tüccarın Balkız adında güzel bir kızı varmış. Bu kızı isteyen üç de delikanlı varmış. Bu gençlerden biri görülmeyeni görür, biri her çeşit sihirli araç yapar, biri de dövüş sanatını bilirmiş.

Görülmeyeni gören, kızı gidip annesinden istemiş, annesi ona yedi gün vermiş. Sihirli araç yapan, kızı gidip babasından istemiş, babası ona yedi gün vermiş. Dövüş sanatını bilen, kızı gidip ağabeyinden istemiş, ağabeyi de ona yedi gün vermiş.

Üçünün de birbirinden haberi yokmuş.Yedi gün sonra, üç istekli ile ana baba ve ağabey biraraya gelince onları görüp çok şaşırmışlar, verdikleri sözü nasıl tutacaklarını düşünmeye başlamışlar.O sırada güzel Balkız birden ortadan yok olmuş. Aramışlar, bulamamışlar.

Kimse nereye gittiğini bilmiyormuş. Görülmeyeni gören delikanlı hemen bakıp, kızı bir devin ormana kaçırdığını saptamış. Sihirli araç yapan delikanlı hemen bir uçak yapıp hep birlikte ormana uçmalarını sağlamış. Dövüşsanatını bilense kötü kalpli devi alt ederek kızı kurtarmış.

Geri dönünce kızın kimle evleneceği konusunda anlaşmazlık çıkmış.Görülmeyeni gören: “Ben görmesem devler kızı götürecekti” demiş.Sihirli araçyapan : “Ben sizi uçurmasaydım kıza ulaşamazdınız” demiş.

Dövüş sanatını bilen ise : “Kızı asıl kurtaran benim, hakkımı isterim” demiş.Bu durumda hepsinin kafası karışmış. Soruna bir çözüm bulamamışlar. Çocuklar siz bulabildiniz mi?Balkız kime verilmelidir, niçin ?

Yorumlarınızı bekleriz.Her neyse sevgili çocuklar, hikayenin devamını biz yazalım da anlayın, ortada aslında bir sorun yokmuş. Sadece Balkız’a talip olan üç delikanlı varmış. Anne, baba ve ağabey Balkız’a talip olan kişilere Balkız’dan habersiz söz verdikleri için yanlış yaptıklarını anlamışlar ve mahcup olmuşlar.

Çünkü ortada Balkız’ı ilgilendiren bir durum varmış. En doğru karar için Balkız’a danışmışlar, O da üç genç dışında bir gençte gönlü olduğunu dile getirmiş.Aile en doğru seçeneğin Balkız’ın sevdiği ve mutlu olacağına inandığı gençle evlendirmek olduğuna karar vermiş. Diğer gençler de Balkız’ın bu kararına saygı göstermişler. Balkız’ı kurtaran gençleri aile kıymetli eşyalarla ödüllendirmiş. Balkız da sevdiği ile dillere destan bir düğün yaparak, mutlu mesut bir aile hayatı yaşamış.

EN GÜZEL ÇOCUK MASALLARI için takipte kalınız..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top