Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

MASALLAR NEDEN ÖNEMLİDİR?

“Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun.Eğer onların daha zeki olmalarını istiyorsanız, daha fazla masal okuyun”   —- Albert Einstein

Küçükken anne ve babanız size neden masal okurlardı merak ettiniz mi hiç? Çünkü inanın masallar çocukların hayal gücü ve yaratıcılıkları üzerinde çok büyük etki ediyor.

  •  Masallar çocuklara sorunlarla nasıl baş etmeleri gerektiğini gösteriyor:

Birer yetişkinken bile hikayelerde ki karakterlerden öğrendiklerinizi düşünün. Çünkü okurken ve dinlerken karakterlerle hayatımızı, hayallerimizi, hayal kırıklıklarımızı özdeşleştiririz. Unutmayın,  masallar çocukların hayatlarında onların yollarını aydınlatan, hangi yoldan gitmesini gösteren ışıklar gibidir.

“Masallar çocuklara ejderhaların var olduğunu anlatmaz, çocuklar zaten ejderhaların var olduğunu biliyorlardır. Masallar çocuklara ejderhaların öldürülebileceğini anlatır.” .”
― G.K. Chesterton

(Burada ejderha ile kastedilen hayattaki zorluklar, kötülüklerdir ve aslında bir çok masalda kötü karakterlerin yok edilmesi çocukların bilinç altına aynı mesajı vermektedir; yani sonunda cadıların fırına atılması, kötü kurdun suya düşmesi emin olun çocuğunuzun bilinçaltı için gereklidir .)

  • Masallar çocukların duygusal yönden güçlenmelerine faydalı olur:

Masallar aslında gerçek yaşamdaki olayların fantastik bir boyutta ele alınışıdır. Çocukların bu hayatta kötü şeylerin herkesin başına gelebileceğini anlatır bu bir beyaz atlı prens veya dünyalar güzeli iyi huylu bir prenses bile olabilir. Çünkü neden biliyor musunuz? Bu hayatta kimse zorluklarla karşılaşmamanın bir garanti yolunu bulamamıştır. Bu nedenle çocuklarımızı duygusal olarak hazırlamalıyız. Onların duygusal kaslarını güçlendirmeli, zor zamanlarında asılabilecekleri bir dal, kendilerini koruyabilecekleri duygusal sığınaklar oluşturmalarına yardımcı olmalıyız. Eğer onları en ufak zorlukta kollarınızın altına alıyor, kendi hayal kırıklıklarıyla baş edebilmelerine izin vermiyorsanız bu konuda tekrar düşünmek için hala geç değil.

  • Masallar evrensel değerleri öğretir:

Bir çok kültürde benzer masallar anlatılır, ve o masalın yüzlerce versiyonunun hepsini okuduğunuz da  aynı sonuca ulaşırsınız. Hayatın anlamını hikayede bir kez daha bulur, iyiliğin kötülük karşısında hep üstün geldiği ve gelmesi gerektiği ümidini bir kez daha içinize işlersiniz.

  • Masallar  ebeveynlerin çocuklarına eleştirel düşünme yeteneği kazandırmalarını sağlar:

Deniz kızı masalını bir çoğumuz biliyordur diye düşünüyorum, özellikle Disney versiyonunda deniz kızının hayatını bir erkek için feda edişi pekte çocuklarımızın örnek almasını isteyeceğimiz türden olmadığı kesin. Fakat bu masalda kaçırdığımız nokta bu konuyu çocuğunuzla tartışma fırsatını size sunabiliyor olmasıdır. Uygun bulmadığınız masalların ardından konuşarak-tartışarak- çocuğunuzun aklında sorular, cevaplar oluşmasını sağlayarak tamamlayabilir ve çocuklarınıza eleştirel düşünme becerisi kazandırabilirsiniz.

EBEVEYN ÖZEL BÖLÜMÜMÜZ İLE MASAL SONRASI,ÇOCUKLARINIZ UYUDUKTAN SONRA YARARLI BİLGİLER KEŞFEDEBİLİRSİNİZ.

BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN SEVGİLERLE..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top