Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

YALNIZ AĞAÇ MASALI

Günlerden bir gün ormanın birinde sürekli kendi halinden şikayet eden bir çam ağacı varmış. Bu ağaç keşke benimde diğer ağaçlar gibi parlak yapraklarım,güzel kokum ve üstüme konan neşeli kuşlar olsa diye devamlı dert yanarmış.

Bir gün ortaya bir peri çıkmış ve bu ağacın isteğini duymuş. Ağaca demiş ki istersen seni parlayan altın yapraklı, güzel kokulu ilgi çeken bir ağaca dönüştürürüm demiş. Ağaçta bunu duyduğunda çok sevinmiş ve  kabul etmiş. Artık hayallerine kavuşmuş olan ağaca ilgi artmaya başlamış, çok uzaklardan bile onun üstüne konmaya gelen kuşlar varmış.

Bir gün hava bozmuş fırtına,yağmur, gök gürültüsü ve şimşekler çakmaya başlamış.Kötü havaya dayanamayan altından ağaç yaprakları hepsi yere düşmüş ve ağaç çıplak bir vaziyette kalakalmış.

Ertesi yıl peri tekrar ağacın yanına gelmiş ve ağaç ondan tekrar parlayan yapraklı ve mis kokulu olmasını dilemiş. Peri ağacı gümüş yapraklı ve mis çam kokulu hale dönüştürmüş. Ağaç bu durma çok sevinmiş. Bu seferde mis gibi kokuyu duyan keçiler ve inekler uzaklardan gelerek tüm dalları yemişler.

Ağaç gene yapraksız kalmış ve peri bir daha ortaya çıkmış. Bu sefer peri tüm yaprakları gümüşten yapmış. Bunu gören köylüler ağacın yapraklarını kopartarak satmışlar ve ağaç tekrar çıplak kalmış.

Ertesi sene yine ortaya çıkan peri, ağacın gene yapraksız kaldığını görmüş.Ağaç artık eskisi gibi yapraklarının olmasını istemiş ve yapraklarının eskisi gibi dökülmemesini istemiş Peride onu ilk haline getirmiş ve ağaç kıymetini bilmediği halinin değerini bunları yaşayınca anlamış. Ağaç bu dana büyük ders oldu artık kimseyi kıskanmayacağım demiş ve yüzyıllar boyu kurumadan mutlu bir şekilde yaşamış.

KISA MASALLAR BURADA , BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top