Masal Sarayı

En güzel çocuk masalları, çocuk hikayeleri, keloğlan masalları ve daha fazlası sitemizde.

YAVRU KÖPÜŞ BADEM MASALI

Bir önceki masalımızda Ozan ve Ramazan’ın evlerinin bahçesine bir yavru köpeği bulup getirmelerine şahit olmuştuk. Ama babaanneleri bahçede hiçbir hayvan istemediği için iki kuzen yavru köpeği gizlice beslemeye başlamışlar. Hatta bu yavru köpeğe Badem ismini vermişler. Yavru köpek Badem‘den sadece annelerinin haberi varmış.

Badem’i yedirmişler, içirmişler ve bahçenin en kuytu köşesine yerleştirmişler. Orada ona yerden soğuk gelmeyecek şekilde bir örtü ve tahta da koymuşlar.

Ertesi gün Ozan aşağıya, bahçeye inmiş. Elinde ılık sütlü ekmek varmış. Badem’in yanına sessizce gitmiş ve hemen köpeğe sütü vermiş, Badem iştahla mamayı yerken Ozan’da suyunu temizlemiş sonra da onu bol bol sevmiş. Badem tam bir oyuncu köpekmiş, Ozan onu sevdikçe kıpır kıpır etrafında dönüyor, yere yatıyor ve hep sevilmek istiyormuş.

Ozan o sırada bir ses duymuş ve hemen köpeğin üzerini örtmüş ve Badem’e sessiz olmasını söylemiş. Ozan sesin geldiği yere doğru gitmiş ve bir bakmış babaannesi bahçeye ekmiş olduğu biberlere bakıyor, kuru yaprakları temizliyormuş. Ozan biraz titrek bir sesle,

– Günaydın babaanne
– Günaydın torunum, napıyorsun arkada bakalım?
– Hiiiiç babaanne, topum kayboldu da onu arıyordum.” demiş. Bir yandan da içinden ‘umarım Badem ses çıkarmaz’ diye dua ediyormuş. Şanslı ki Badem çıt bile çıkarmamış. Ozan sonra hızlıca yukarı çıkmış ve hemen Ramazan’a haber vermiş.

İkisinin de aklı Badem’deymiş ve tedirgin bir şekilde babaannelerinin yukarı çıkması bekliyorlarmış. Ara ara balkondan aşağıya çaktırmadan bakıyorlarmış. Neyse ki babaanneleri kısa bir süre sonra yukarı yani evine çıkmış. İki kuzen de hemen köpeğin yanına inmişler.

– Ozan bu böyle olmaz, bu sefer kararlı olalım ve anne babalarımızla konuşup biz Badem’i beslemek istiyoruz siz de babaannemle konuşun bizi üzmeyin diyelim.

– Sence ikna ederler mi babanne mi?

– Badem’in kime ne zararı olabilir ki, hem biz de çok mutlu olacağız bence ikna ederler.

İki kuzen koşarak eve çıkmışlar ve anneleriyle babalarının işten gelmesini beklemeye başlamışlar. Akşam olup anneleri ve babaları gelince hepsini karşılarına almışlar ve dertlerini anlatmışlar. Her ikisinin anne ve babası onlara hak vermiş ve hemen hiç vakit kaybetmeden annelerinin yanlarına inmişler.

Dördü birden Badem için konuşmaya başlayınca ve torunlarının mutluluğunu göz önüne alınca zor babaanneleri bu sefer ikna olmuş. Hatta Badem’in kulübesi için yarın evlerinin karşısındaki marangozla konuşacağını bile söylemiş. Anneleri çocukları aşağıya çağırmış ve bu güzel haberi onlara babanneleri vermiş,

– Çocuklar hayvan sevginize artık karşı gelmeyeceğim, Badem’i en az sizin kadar ben de seveceğim söz veriyorum size. Hatta kulübesi için yarın Mehmet Amcanız için konuşacağım, o hemen bize güzel bir kulübe yapar. Ama bakımından siz sorumlusunuz, sadece sevmek yok.

Çocuklar neşeyle tamam demiş ve hemen babaannelerine sarılıp, teşekkür etmişler. Badem artık özgürce bahçede gezip, oynayabilecekmiş.

KISA MASALLAR MASAL SARAYINDA..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top